úterý 13. září 2011

Femtobuňky v ČR: Vlastní 3G zóna od VodafoneV České republice jsou femtobuňky dostupné již od 1. července 2011. Pod obchodním názvem Vlastní 3G zóna je nabízí Vodafone ČR.

Zopakujeme si nyní základy fungování femtobuňky Vlastní 3G zóna:

Vlastní 3G zónu tvoří malý 3G vysílač (výrobce: Alcatel-Lucent), který je připojen na internet a zároveň komunikuje s mobilními telefony ve svém dosahu - podobně jako u modemu a domácí Wi-Fi sítě.

Femtobuňka pokryje okolí 20 metrů 3G signálem, lze proto využívat všechny služby 3G sítě: volání, SMS, MMS a rychlá data.

Před aktivací zóny je potřeba zadat (povolit) mobilní telefonní čísla (pouze od Vodafonu), která budou s femtobuňkou používána. Vaši 3G zónu mohou používat jen ti lidé (mobilní telefony), kterým to dovolíte. Připravuje se však i varianta veřejného přístupu do 3G zóny: pro použití v podzemních restauracích, kancelářských vnitroblocích, apod.

Zaregistrované (povolené) telefony se připojují k femtobuňce automaticky, jsou-li v dosahu. V rámci Vlastní 3G zóny lze povolit až 16 telefonních čísel. V jednom okamžiku mohou současně telefonovat až 4 zařízení.

Instruktážní video v češtině od Vodafone ČR:


Pro srovnání to samé video v anglickém jazyce, od Vodafone Irsko:


Femtobuňky jsou nyní globálně rozšířeným fenoménem, jak ukazuje i následující video - krátká a pěkná reklama jihokorejského operátora SK Telecom. S největší pravděpodobností jde o parodii, ve které vystupuje známý jihokorejský idol ženských srdcí Won Bin.

Žádné komentáře:

Okomentovat