pondělí 18. října 2010

Říjen 2010: co nového ve světě femtobuněk?


Konference China Femtocell

V září proběhl v Pekingu další ročník konference o femtobuňkách. Zůčastnili se všichni významní čínští operátoři, zejména: China Mobile, China Unicom a China Telecom.

Podle informací ze serveru ThinkFemtocell byl letšní ročník konference poměrně skoupý na informace o čase a způsobu plánovaného zavádění femtobuněk do komerčního provozu. Jde o obchodně citlivé údaje a operátoři z konkurenčních důvodů své plány neprozrazují. Jedná se o zajímavý posun vůči minulému ročníku, kdy zástupci firem hovořili o plánech na zavedení femtobuněk velmi otevřeně - ovšem šlo o střednědobý výhled. Podle neoficiálních údajů se zdá, že China Unicom se nyní zaměří nejprve na femtobuňky pro podnikové (firemní) zákazníky - podobně jako například Vodafone se svojí Oficina Vodafone ve Španělsku. Zástupci China Mobile (operátor provozuje síť GSM/TD-SCDMA) vedli řadu jednání s různými dodavateli a vývojáři femtobuněk, mimo jiné i s čínským startupem, společností FemTel. Pro zajímavost si v této souvilosti můžeme přečíst společné tiskové prohlášení známé femtobuňkové společnosti picoChip a FemTelu, zde.


Kolik femtobuněk se vyrábí?

Taiwanští výrobci značkové elektroniky (tzv. ODM - original design manufacturer) ohlásili plánované dodávky femtobuněk pro čtvrté čtvrtletí roku 2010. Tři významní taiwanští ODM, Alpha Networks, Gemtek Technology a SerComm podle svých vyjádření plánují dohromady dodat na trh zhruba 200.000 femtobuněk do konce roku. Pro rok 2011 se předpokládá mírný nárůst objemů dodávek, bližší informace zde.

Žádné komentáře:

Okomentovat