pondělí 20. září 2010

Femtobuňky, září 2010


Přinášíme aktuální přehled vývoje na poli femtobuněk, včetně nových a zajímavých trendů v oboru. Zdá se, že mezi operátory již začínají krystalizovat standardní varianty komerčního provozu femtobuněk.Přes 50% operátorů nabízí femtobuňky pouze v kombinaci (balíčku) se širokopásmovým připojením k internetu. Technicky lze femtobuňku připojit k internetu (a k mobilní síti operátora) pomocí libovolného poskytovatele připojení (ISP). Z ekonomických důvodů však nadpoloviční většina operátorů (8 ze 14) nabízí svým zákazníkům femtobuňky pouze když jim tito zároveň platí za připojení k internetu přes pevnou linku. Je otázkou, zda tato praxe vydrží i s rostoucí nabídkou a konkurencí na trhu femtobuněk.

Společnost picoChip oznámila snížení ceny "malých" základnových stanic o 90%. Snížení cen se týká BTS s malým výkonem, např. pro dokrytí prostor metra. PicoChip je dominantním výrobcem čipových sad, používaných ve femtobuňkách. Nyní míří picoChip o třídu výše. Na základě technologie vyvinuté původně pro femtobuňky byla postavena čipová sada určená pro větší (venkovní) základnové stanice. Tato čipová sada je velmi levná, zejména ve srovnání s běžnými cenami čipů pro BTS. Podrobnosti zde.Femtobuňky nyní nabízí a provozuje 14 mobilních operátorů. Největší množství těchto přístrojů však zřejmě dodali a provozují Vodafone UK a AT&T. Další výrobce čipových sad, Percello, očekává, že do konce roku 2010 vyrobí a dodá 500.000 jednotek pro Japonsko, Francii a USA. Mohly by se tedy naplnit dřívější předpovědi, že do konce roku 2010 bude po celém světě v komerčním provozu 1,8 milionu femtobuněk (+/- 0,5 milionu).

Nová 3G femtobuňka Sprint: Podle dostupných informací již americký operátor Sprint dodává zákazníkům své nové a dlouho očekávané femtobuňky: Airave 3G. Marketingově však tento produkt (nahrazující starší 2G femtobuňky Airvane) dosud nebyl uveden na trh. Jedná se o 3G CDMA přístroj, který umožňuje 6 současných hovorů, podporuje EV-DO datové přenosy a SMS zprávy.

Zdroj: ThinkFemtocell.com

Žádné komentáře:

Okomentovat