úterý 13. července 2010

Ohlédnutí za konferencí Femtocell World Summit 2010


Ve dnech 22. až 24. června proběhla v Londýně každoroční konference Femtocell World Summit, za rekordní účasti 80 telefonních operátorů z celého světa. Program konference byl nabitý a z přednášek i diskuzí vyplynula celá řada informací. Vybíráme zde některá témata, tak jak o nich referoval například server ThinkFemtocell.com.


1) Vodafone Sure Signal
Kenny Graham z Vodafone UK během svého vystoupení chválil rychlý tržní rozjezd femtobuňky Sure Signal (původně uvedené na trh pod názvem Vodafone Acess Gateway), ovšem odmítl zveřejnit konkrétní počet prodaných (aktivovaných) femtobuněk. Z neformálních diskuzí s dobře informovanými účastníky konference je zřejmé, že počet femtobuněk již přesáhl 30.000. To znamená, že po roce od uvedení na trh je v síti Vodafone UK nyní více femtobuněk než základnových stanic makrosítě (BTS). Dále, 76% majitelů femtobuněk by tento produkt doporučilo svým známým. Prodej femtobuněk výrazně roste, slovy Kennyho Grahama: "Co jsme dříve prodali za měsíc, teď prodáme za týden."

2) AT&T 3G Microcell
Společnost AT&T oznámila úspěšné zavedení svých femtobuněk 3G Microcell na celém území USA. Do jednotlivých oblastí (federálních států či velkých měst) byly femtobuňky postupně zaváděny od 11. dubna 2010 - viz informace zde. Každý z 80 milionů zákazníků AT&T si nyní může pořídit vlastní femtobuňku a vyřešit tak případné potíže s kvalitou signálu ve svém domově nebo v kanceláři.

3) Femtobuňky míří do Itálie

Podle dostupných informací chystají v nejbližší době dva italští operátoři - TIM a WIND - uvedení vlastních 3G femtobuněk na trh. Oba italští operátoři provozují jak pevné linky, tak i mobilní sítě. Podle jejich vlastních slov jim to umožňuje lépe poskytovat tzv. integrované služby. Zavedením femtobuněk dosáhnou přidané hodnoty pro sebe i pro zákazníky: operátoři odvedou významnou část datového provozu z makrosítě BTS a zákazníci s femtobuňkou získají lepší pokrytí a rychlejší datové přenosy.

4) Femtobuňky a obchodní tajemství
Narozdíl od předchozích ročníků konference Femtocell World Summit, většina globálně působích operátorů letos odmítla specifikovat či komentovat své konkrétní plány uvádění femtobuněk na jednotlivé trhy. Řada výrobců femtobuněk i jejich subdodavatelé zároveň neformálně potvrzují výrobu v objemu řádově 100.000 kusů femtobuněk měsíčně, což je zhruba 10x více než před rokem. Společnost Alcatel-Lucent (výrobce femtobuněk) uvedla, že během posledních 6 týdnů před zahájením konference uzavřela smlouvy na dodávku zařízení pro šest různých komerčních (tedy nikoli zkušebních) femtobuňkových rolloutů. Můžeme se tedy domnívat, že ještě během léta (nebo podzimu) dojde k uvedení femtobuněk na další trhy. Zároveň můžeme doufat, že femtobuňky budou uvedeny na trh i v České republice. Favoritem je v tomto směru Vodafone, který provozuje femtobuňky ve Velké Británii, ve Španělsku a jehož dceřiná společnost SFR nabízí femtobuňky i ve Francii.

Během konference Femtocell World Summit vznikl i následující rozhovor s ředitelem společnosti picoChip, Nigelem Toonem:


Zdroj: ThinkFemtocell.com

Žádné komentáře:

Okomentovat