pondělí 12. dubna 2010

AT&T zahájila prodej femtobuňky 3G MicroCell. Konkurence nespí.


V neděli 11. dubna byl v San Francisku zahájen oficiální prodej nové 3G femtobuňky AT&T: 3G MicroCell. Právě San Francisko je dnes místem, které působí AT&T nejvěší potíže: poté co uživatelé v Silicon Valley začali masivně používat telefony iPhone, zvyšovaly se nároky na kapacitu sítě způsobem, se kterým AT&T nedokázala udržet krok. Zejména datové přenosy v okolí Silicon Valley jsou velmi problematické dodnes. Pověst společnosti AT&T tím trpí, aktivní uživatelé iPhonů dokáží svou nespokojenost dát najevo velmi hlasitě.


Kvalitnímu pokrytí 3G signálem z makrosítě v San Francisku brání několik faktorů: obtížná topografie terénu, masivní zástavba v určitých oblastech a v neposlední řadě je to i nepoměr mezi vysokými požadavky na přenosovou kapacitu a regulací ze strany místní samosprávy, která neumožňuje instalovat vysokokapacitní (a rozměrné) makro-BTS na střechách budov. Je tedy logické, že San Francisko se stalo jedním z prvních míst, kde společnost AT&T uvedla své femtobuňky 3G MicroCell.

Na americkém mobilním trhu jsou kromě femtobuněk od AT&T nabízeny ještě femtobuňky od dvou dalších mobilních operátorů: Sprint a Verizon. Tyto femtobuňky jsou na trhu již více než rok, ale dnes nabízené modely pracují pouze v režimu 2G a podporují jen hlasové přenosy. Ovšem, mobilní trh je velmi pružný, konkurence nikdy nespí... a v USA to platí dvojnásob. Proto již dnes víme, že Verizon se chystá během roku 2010 novou 3G femtobuňku od Samsungu, která umožní až 8 současných hlasových či datových (EV-DO) přenosů.

(Nová femtobuňka Samsung-Verizon: vpravo, starší modely vlevo a uprostřed)

Sprint na letošek také plánuje uvedení nové 3G femtobuňky (informace o první generaci femtobuněk Sprint zde). Výrobou byla opět pověřena společnost Airvana a femtobuňka bude mít zabudované VoIP a EV-DO.

Zdroj: Engadget (foto)

Žádné komentáře:

Okomentovat