pátek 26. února 2010

Chytré telefony: vysoké nároky na přenos dat v mobilní síti


Mobilní datové sítě několik let zahálely a čekaly až se objeví dostatečný objem uživatelského datového provozu, který by nákladně vybudovanou přenosovou kapacitu naplnil, využil ji a zároveň také zaplatil vložené investice. Nyní, s nástupem tzv. chytrých telefonů, dochází k raketovému nárůstu mobilních datových přenosů a operátoři najednou řeší zcela opačný problém: Jak se současnou infrastrukturou zvládnout rostoucí objemy přenášených dat.

Asi nejhorší zkušenost má v tomto směru americký operátor AT&T, který je v USA exkluzivním operátorem pro telefony iPhone. Společnost sama uvádí, že tři procenta jejích nejaktivnějších klientů vygenerují (spotřebují) 40% datového provozu. Již dnes na řadě míst západního pobřeží USA AT&T nezvládá uspokojit datové nároky uživatelů a ti svou nespokojenst dávají firmě hlasitě znát. Vyrovnat se s nároky na datový provoz v místech jako je Silicon Valley musí být opravdu těžké. Nejen pro AT&T však platí, že nároky běžných uživatelů na datový provoz rychle porostou, ruku v ruce s rozšiřováním chytrých telefonů. Ty přebírají řadu funkcí, dříve vyhrazených například pro notebooky. Zejména vidíme "mobilizací" sociálních sítí, e-mailové komunikace a rostoucí využívání a sdílení multimediálních funkcí mobilních telefonů.

Mobilní datové přenosy dnes nejsou problematické pouze z hlediska růstu množství Gigabytů přenesených po síti mobilního operátora, ale dochází i k velkému nárůstu tzv. signalizačních přenosů. Jde zejména o časté otevírání a ukončování datových relací (objemy přenesených dat v rámci jedné relace bývají relativně malé). Dave Nowcki ze společnosti Airvana uvádí, že ve srování s mobilním internetovým připojením notebooků či desktopů generují chytré telefony (aplikace instalované v těchto telefonech) asi 8x více signalizačního datového provozu.

Ke zvládnutí rychlého růstu mobilního datového provozu mohou výrazně přispět femtobuňky, nejen ve vztahu k objemu přenesených dat, ale i z hlediska zatížení sitě signalizačním provozem. Přenesení datového provozu na femtobuňky pomůže uvolnit nároky na makrosíť BTS. Operátoři mohou ušetřit významnou část nákladů na budování a správu makrosítě BTS pro 3G/LTE tím, že provoz přenesou na lokální úroveň (domácí či kancelářské femtobuňky). Mobilní provoz pak z femtobuňky vstupuje do sítě operátora "po internetu" - obvykle přes ADSL modem. Platí, že výstavba a provoz makrosítě BTS jsou velmi drahé, zatímco femtobuňky jsou malé a levné a potřebná infrastruktura na straně mobilního operátora je také relativně nenáročná.

Z pohledu uživatelů femtobuňky přinášení významný skok v "user experience": zákazníci dostávají velmi kvalitní signál pro mobilní hovory a také rychlé datové přenosy, které jsou násobně rychlejší než při komunikaci se vzdálenými BTS venkovní makrosítě.

Femtobuňky navíc umožňují vývoj nových mobilních aplikací, postavených na rychlém a kapacitním přístupu do domácí (firemní) sítě.


Zdroj: ThinkFemtocell.com

Žádné komentáře:

Okomentovat