středa 13. ledna 2010

Jaký bude rok 2010 v mobilní komunikaci?


Nástup LTE (4G) zatím v nedohlednu
V současné době je síť LTE instalována pouze ve dvou skandinávských městech, v Oslu a ve Stockholmu. Provozovatelem této LTE/4G sítě je koncern TeliaSonera AB. Skutečným potvrzením funkčnosti LTE bude až plošná implementace, kterou na rok 2010 plánuje NTT DoCoMo v Japonsku. Dále se na LTE vážně chystá i Verizon Wireless (USA), který však termíny spuštění zatím nepotvrdil.

Mobilní operační systém ANDROID se hlásí o slovo
Operační systém ANDROID od společnosti Google je už k dostání v celé řadě moblních zařízení (seznam) a hlavní vlnu novinek s instalovaným Androidem můžeme očekávat právě v roce 2010.
Klíčem k úspěšnosti OS Android budou mobilní aplikace, které musejí být snadno dostupné, například z webu Android Market, podobně jako existuje úspěšný AppStore pro telefony iPhone od společnosti Apple. Zde ovšem Android čelí hlavnímu riziku koncepce otevřených (open source) operačních systémů: použitý typ open source licence, Apache, umožňuje výrobcům telefonů a mobilním operátorům provádět úpravy operačního systému, aniž by takové úpravy musely být zveřejněny (dány k dispozici jako open source). Navíc reálně hrozí riziko, že programátoři budou muset své mobilní aplikace vyvíjet (individuálně upravovat) pro jednotlivé typy mobilních zařízení.


WiMax 2: Nová generace WiMax

Po dlouhém období vývoje a testování by měla být v roce 2010 připravena ke spuštění nová verze WiMax: 802.16m. Podle specifikace by WiMax 2 měla umožnit rychlosti až 120 Mbit/s (downlink) a 60 Mbit/s (uplink) v městské zástavbě, při použití WiMax antén typu 4x2 MIMO (Multiple-Input/Multiple-Output). Další informace: Wikipedia , WiMax FORUM.

Femtobuňky v roce 2010
Rok 2010 by měl být pro femtobuňky (domácí základnové stanice 3G signálu GMS) příznivý. Zároveň ovšem platí, skutečná tržní penetrace zaostává proti původním plánům výrobců a mobilních operátorů, prezentovaným v první polovině roku 2009. Hlavním důvdem je zejména trvající ekonomická krize a vysoká cena koncových zařízení, která stále neklesá pod 100 USD za jednu femtobuňku. Na druhou stranu, s očekávaným masivním nástupem smartphonů dojde k vysokému zatížení makro sítě moblních operátorů (viz například článek na iDnes) a právě femtobuňky nabízejí investičně nenáročné pokrytí kvalitním signálem GSM tam, kde je nejvíce potřeba: 66% veškerého provozu mobilních služeb (hlasových i datových) se odehrává doma a v kanceláři.
Kromě telefonických hovorů a datových přenosů lze navíc femtobuňky využít k řadě dalších aplikací. David Nowicki ze společnosti Airvana v následující miniprezentaci dvě takové možnosti předvádí:Přeji úspěšný, mobilní a bezdrátový rok 2010 všem čtenářům blogu Femtobuňka.cz.

Žádné komentáře:

Okomentovat