středa 16. prosince 2009

T-mobile testuje femtobuňky


Německý T-mobile (mobilní odnož Deustche Telekom AG), Ubiquisys a Huawei Technologies oznámili zahájení společného testování nových femtobuňkových zařízení, založených na 3GPP standardu. Testována bude tzv. interoperabilita, tj. funkčnost komunikačního rozhraní 3GPP při kombinovaném provozu femtobuněk od různých výrobců v rámci sítě jednoho mobilního operátora. Testy budou probíhat v laboratořích německého T-mobile v průběhu následujících 6 měsíců.

Testována bude funkčnost 3GPP komunikace femtobuněk (koncových zařízení) společností Ubiquisys a Huawei - a to jak vzájemná komunikace femtobuněk různých výrobců umístěných blízko sebe (koordinace při vyhledání optimální vysílací frekvence jednotlivých femtobuněk - odkaz), tak i komunikace s femtobuňkovou bránou (Huawei Femto Gateway), přes kterou jsou přístroje připojeny k síti mobilního operátora.

Probíhající testování je základním kamenem pro masové nasazení femtobuněk do provozu. Budou-li femtobuňky i komunikační brány založeny na otevřeném komunikačním standardu (3GPP), mohou si mobilní operátoři vybírat z řady konkurenčních nabídek výrobců hardwaru a přitom mít jistotu, že výsledná femtobuňková služba bude plně funkční a jednotlivá zařízení budou vzájemně kompatibilní. Standardy 3GPP zároveň umožní výrobcům hardwaru lépe se zapojit do trhu s femtobuňkami a nabízet svá zařízení na globáním trhu. Úspěch standardů 3GPP v důsledku povede k nižším cenám femtobuněk a příslušné infrastruktury. Zároveň tyto standardy umožní masový rozmach kvalitního pokrytí signálem 3G uvnitř budov - a to i v oblastech, kde mobilní operátoři nebudou budovat 3G makro sítě.

Detailní informace ze společné prezentace firem T-mobile, Ubiquisys a Huawei ze dne 14.12.2009 zde.

Žádné komentáře:

Okomentovat