čtvrtek 10. prosince 2009

T-mobile ČR: Spuštění 3G sítě


Až dosud byla Telefónica O2 jediným operátorem v ČR s nabídkou služeb sítě 3. generace 3G (UMTS). Nyní se připojil i T-mobile, jehož 3G síť v ČR vstupuje do závěrečné fáze svého spuštění. Společnost T-Mobile zahájila ve vybraných oblastech v Praze veřejný zkušební provoz sítě 3G. Tuto službu si budou moci vyzkoušet všichni zákazníci T-Mobilu, kteří mají 3G mobilní telefon. Ostrý provoz nové služby pak odstartuje v lednu příštího roku. Použita je HSPA technologie od firmy Nokia Siemens Networks. Zatímco stahování souboru o velikosti 500 kB nyní (technologie EDGE) zabere téměř 25 s, využití 3G sítě tuto dobu pětkrát zkrátí. Během testovací fáze bude 3G síť nabízet rychlosti až 3 Mbps / 1,5 Mbps (download/upload).

K testování stačí zaregistrovat se pomocí bezplatné SMS ve tvaru 3G A na telefonní číslo 4902; deaktivaci lze provést obdobně: 3G D na 4902. Ačkoliv jde o testovací provoz, budou přenesená data účtována podle standardních tarifů, samozřejmě včetně balíčků a zvýhodnění. Postřehy k fungování nové sítě mohou účastníci testovacího provozu směřovat na Zákaznické centrum T-Mobile – telefonní číslo 4603. Výše uvedené informace samozřejmě platí jen pro zákazníky T-mobile. Příští rok se na vysokorychlostní 3G surfování v mobilu mohou těšit nejen uživatelé v Praze, ale postupně také v krajských městech. Konkrétní dostupnost nových služeb a mapu pokrytí, stejně jako další informace lze nalézt na www.t-mobile.cz/testujeme3G.

Závěrem: T-mobile konečně ohlásil spuštění 3G sítě v ČR. Pokrytí bude zatím ve vybraných oblastech Prahy, postupně by se mělo rozšiřovat. Na tomto blogu budeme se zájmem sledovat, nakolik T-mobile půjde cestou pomalého a finančně náročného budování 3G makro sítě, nebo zda nabídne svým zákazníkům také možnost kvalitního domácího a firemního signálu s využitím femtobuněk.

Žádné komentáře:

Okomentovat