středa 25. listopadu 2009

Femtobuňky dorazily do Franice


Francouzský mobilní operátor SFR spustil dne 24.11.2009 komerční nabídku femtobuňkových služeb, založenou na 3G femtobuňkách od Ubiquisys.

V Evropské unii se jedná o druhý plnohodnotný provoz femtobuněk, tj. o komerční provoz, nikoliv testovací či ověřovací nasazení. První evropskou femtobuňkovou službu spustil již 1. července 2009 britský operátor VODAFONE UK. Na tomto místě je vhodné poznamenat, že společnost VODAFONE je vlastníkem 44 % akcií mobilního operátora SFR (zbývajících 56 % patří společnosti Vivendi). Není tedy náhodou, že druhým evropským provozovatlem femtobuněk je právě SFR a že dodavatelem zařízení je v obou případech Ubiquisys.

SFR Home 3G

Femtobuňka SFR Home 3G je koncipována jako jednoúčelové zařízení pro 3G mobilní signál. Přístup femtobuňky do sítě mobilního operátora je standardně přes ADSL. K připojení femtobuňky lze použít libovolného poskytovatele připojení k internetu (ISP). Aby nedošlo k nedorozumění: femtobuňka SFR Home 3G obsluhuje jen zákazníkem povolená (white list) mobilní čísla ze sítě SFR. ADSL spojení femtobuňky do sítě operátora SFR však může zajistit libovolný ISP. Narozdíl od mobilu, pevnou linku mohou mít zákazníci i od konkurence.

Cena zařízení je 199 euro (viz nabídka) a příliš se neliší od ceny Vodafone Access Gateway, která činí 160 liber (tj. cca 177 euro). Na druhou stranu, VAG od VODAFONE UK může získat celá řada tarifních zákazníků "zdarma" jako součást svého tarifu - info zde.

Společnost SFR míří nabídku femtobuněk především na domácnosti. Svou službu nazval příznačně "SFR Home 3G" a přesvědčivá reklama se obrací na zákazníky, kteří trpí špatným pokrytím 3G signálu uvnitř budov a nestabilními partnerskými vztahy.
Vive la France!
Vive les petites femtocellules!
Zdroj: Unstrung.com

Žádné komentáře:

Okomentovat