pondělí 26. října 2009

Femtobuňky pro firemní použití


Femtobuňky byly vyvinuty zejména pro užívání v domácnostech. Tomu odpovídá nejen zvolený design, ale především technické parametry a kapacita zařízení. Femtobuňky obvykle mohou obsluhovat současný provoz maximálně čtyř mobilních uživatelů - což dobře postačuje pro potřeby domácnosti, eventuálně i pro malou kancelář či pro tzv. práci z domova. Vzhledem k zájmu a požadavkům ze strany firemních zákazníků dnes někteří výrobci femtobuněk vyvíjejí femtobuňky určené pro nasazení ve větších kancelářích, v restauracích a dalších poloveřejných prostorech.

Základní rozdíl mezi domácí a firemní femtobuňkou
Rozdíl mezi domácí a firemní (enterprise) femtobuňkou je zejména v kapacitě, jež se u firemních zařízení obvykle pohybuje v rozmezí 8 až 32 současných hovorů a mobilních datových přenosů. Výrobci hardwaru pro femtobuňky, například společnosti picoChip a Percello, vyvíjejí a nabízejí zařízení, která disponují kapacitou 8, resp. 16 kanálů na jedné čipové sadě.

Firemní femtobuňky: integrované komunikační brány, nebo jednoúčelová zařízení?
Domácí uživatelé femtobuněk dávájí přednost integrovaným komunikačním branám, neboli zařízením, která slouží zároveň jako modem, firewall, router, Wi-Fi a femtobuňka. Pro firemní potřeby se však počítá se samostatnými zařízeními - vysokokapacitními femtobuňkami, které budou od firemní Wi-Fi sítě odděleny.

Odlišnosti v architektuře firemních femtobuněk
Důležitým specifickým požadavkem na fungování firemních femtobuněk je možnost přímého propojení se systémem firemní IP-telefonie. Takové prpojení umožňí tzv. local breakout (místní odbavení), neboli přímé spojení hovoru přes femtobuňku na volaný firemní IP-telefon. Externí hovory (mimo firmu) z mobilních telefonů jsou pak (s využitím femtobuňky) odbavovány standardním způsobem přes mobilního operátora.

Hlavním praktickým problémem i nadále zůstává svázanost femtobuňky s konkrétním mobilním operátorem. Na druhou stranu, již dnes jsou u firemních komunikačních řešení upřednostňovány smlouvy s jedním dodavatelem - mobilním operátorem, což vede k nižším nákladům poskytovaných služeb.

Ukázka procesu instalace a automatické konfigurace femtobuněk a jejich následné fungování:Zdroje:
ThinkFemtocell
Ubiquisys YouTube kanál

Žádné komentáře:

Okomentovat