středa 2. září 2009

T-Mobile, Telefónica O2, Vodafone a zavádění femtobuněk


Femtobuňky jsou již delší dobu podporovány a nabízeny japonským zákazníkům společnosti NTT DOCOMO a také zákazníkům amerického operátora Sprint. Zavádění femtobuněk do komerčního provozu v rámci Evropské unie se rozbíhá až v těchto týdnech a měsících. Prvního července 2009 byly jako první spuštěny služby VODAFONE ACCESS GATEWAY, další femtobuňkové projekty mají být odstartovány ještě do konce letošního roku. Pokusil jsem se tedy zjistit, jaká je situace v České republice, zda a kdy se femtobuněk dočkáme. Zjišťování bylo obtížné, protože oficiální weby mobilních operátorů o femtobuňkách nic neříkají, další otevřené zdroje o nich mlčí a neoficiální zdroje jsou tajemné a zdrženlivé. Každopádně, informace o evropských a českých záměrech jednotlivých mezinárodních (u nás působících mobilních operátorů) lze shrnout následovně:

T-Mobile
Mobilní operátor T-Mobile zkoušel v roce 2008 provoz femtobuněk v několika lokalitách Německa, Holandska a Velké Británie. V červnu 2009, na konferenci Femtocell World Summit, T-Mobile oznámil spuštění vlastních femtobuněk ještě do konce roku 2009. První na řadu zřejmě přijdou zákazníci v Německu. U nás je situace odlišná, T-Mobile ČR nyní plánuje postavit svou 3G síť na technologii LTE. Informace o femtobuňkových záměrech českého T-Mobile se nepodařilo zjistit.

Telefónica O2
Telefónica (která v roce 2006 koupila mobilního operátora O2), uskutečnila ve spolupráci s firmami NEC a Ubiquisys poměrně rozsáhlé testování provozu femtobuněk, a to v České republice a ve Španělsku. Celkem se v obou zemích na testování femtobuněk podílelo přibližně 500 osob-uživatelů. V současné době probíhá testování femtobuňkové služby ve Velké Británii, opět ve spolupráci se společností NEC (jako systémovým integrátorem) a Ubiquisys (výrobce femtobuněk). V případě úspěchu testovacího provozu plánuje O2 UK spustit plný komerční provoz ještě v letošním roce (2009). Bohužel, Telefónica O2 se aktuálně nechystá nabízet femtobuňky v České republice.

Vodafone
Vodafone, jako jediný u nás působící nadnárodní operátor, již v současné době nabízí femtobuňky na komerční bází: VODAFONE ACCESS GATEWAY (VAG) je dostupný pro britské zákazníky od 1. července 2009. Femtobuňku je možné koupit za 160 Liber, tj. asi 5.000 Kč. Při uzavření dvouleté smlouvy s měsíčním paušálem od 15 Liber výše (470 Kč a více) dostanou zákazníci 3G mobil i femtobuňku zdarma, tj. v ceně balíčku. Před ostrým zavedením femtobuněk (VAG) Vodafone jejich provoz také testoval, zejména v průběhu roku 2008 ve Španělsku a další test proběhl i v Portugalsku.

Přestože se zatím nepodařilo zjisitit konkrétní informace o závádění femtobuněk do provozu v České republice, jako nejperspektivnější z hlediska zavádění nových způsobů 3G pokrytí se v tuto chvíli jeví společnost Vodafone.

Žádné komentáře:

Okomentovat