středa 12. srpna 2009

Srovnání: femtobuňka vs. WiFi


Femtobuňky nyní nemají žádnou přímou konkurenci a jejich poměřování s technologií WiFi je do jisté míry porovnáváním jablek s hruškami. Přesto se pokusím o stručný přehled vlastností z pohledu mobilní komunikace.

Sítě WiFi mohou mít až řádově vyšší přenosovou kapacitu než 3G spojení přes femtobuňku. 3G femtobuňky jsou však optimalizovány především pro kvalitu a spolehlivost telekomunikačních služeb a s ohledem na výdrž baterií mobilních telefonů. To platí i při srovnání femtobuněk s technologií WiMAX.

Další technologie založená na WiFi, UMA (Unlicensed Mobile Access), umožňuje rozšíření hlasových služeb mobilních operátorů i na WiFi sítě, připojené přes internet k serverům operátora. Uživatelé UMA sítí používají duální telefony, které z WiFi režimu automaticky přecházejí do GSM režimu při odchodu z dosahu WiFi (například z domova či kanceláře). Obráceně - na WiFi - musejí být telefony ručně přepnuty. Navíc, komerčně nabízené UMA služby podporují pouze hlasové přenosy.

UMA, jakož i další komunikační služby založené na WiFi (například Skype pro iPhone) mají proti femtobuňkám několik hlavních nevýhod:
  1. Malý výběr duálních (GSM/WiFi) telefonů a jejich vysoká cena. Cena duálních telefonů je dána slabou konkurencí v tomto segmentu - a samozřejmě také cenou komponentů, z nichž jsou tyto relativně složité přístroje vyráběny. Většina lidí stále ještě dává přednost lacinějším modelům mobilních telefonů. S postupem času mohou duální telefony zlevnit, ale zatím k takovému vývoji nedochází.

  2. Životnost baterií. WiFi komunikace je výrazně náročnější na spotřebu energie než 3G. Aby se pro uživatelé UMA služeb zajistil automatický přechod z WiFi do GSM režimu (tj. přechod bez přerušení aktivního hovoru), musí mobilní telefon vysílat na obou frekvencích zároveň, což dále zvyšuje spotřebu a snižuje výdrž baterií.

  3. Kvalita služeb. WiFi používá nelicencované spektrum. Potřebnou kvalitu signálu sice můžete dosáhnout, ale nelze ji zaručit, pokud nemůžete ovlivnit kdo a jakým způsobem používá WiFi ve vašem okolí. Navíc, WiFi používá vyšší frekvenční pásmo, což vede k nižší prostupnosti signálu.

Naopak nevýhodou femtobuněk prozatím zůstává jejich vysoká pořizovací cena. Proces zavedení femtobuněk do běžné komerční nabídky mobilních operátorů je relativně složitý. Jedná se o licencované vysílací pásmo a provoz této služby musí být schválen příslušným telekomunikačním úřadem (u nás ČTÚ). Výrobci femtobuněk zatím stále vyvíjejí a vylepšují postupy (algoritmy) instalace femtobuněk, jejich pravidelné "ladění" podle měnících se podmínek pokrytí v dané oblasti a provádějí další vylepšení femtobuňkového firmwaru. Vše je vedeno snahou o co největší automatizaci a minimalizaci zásahů ze strany uživatele.

Budoucnost ukáže, která z technologií nakonec převáží a jak budou naše domácí (firemní) komunikační brány vypadat. Jaký je Váš názor?


Další zdroje informací:
Cisco
Alcatel-Lucent
ThinkFemtocell

Žádné komentáře:

Okomentovat