středa 5. srpna 2009

Alcatel-Lucent, výrobce femtobuněk


Společnost Alcatel-Lucent se pohybuje na špici pomyslného pelotonu výrobců a dodavatelů komunikačních technologií, aplikací a služeb všeho druhu: jeho nabídka pokrývá mobilní, pevné i kombinované sítě. Serveru iTWire nedávno poskytl rozhovor pan David Swift, senior manager společnosti Alcatel-Lucent pro marketing a strategii bezdrátových (wireless) sítí. Protože se značná část rozhovoru týkala technologie femtobuněk, přinášíme zde stručný přehled nejzajímavějších informací:

Spolupráce Alcatel-Lucent s operátory:


Alcatel-Lucent (A-L) je v současné době dodavatelem přístrojů (femtobuněk) pro tři mobilní operátory s plnou, komerční a plošnou nabídku femtobuněk: VODAFONE UK, VODAFONE Qatar a Chunghwa Telecom (Taiwan). Kromě toho se A-L podílí na dalších asi 20 zkušebních provozech v různých zemích světa. Očekává se, že další spuštění plného provozu femtobuněk se uskuteční ještě před koncem roku 2009. V této souvislosti bývá zmiňován například australský operátor VHA (nedávno vzniklý spojením VODAFONE Australia a Hutchison).

Současnost a budoucnost technologie femtobuněk

Pro mobilní operátory mají femtobuňky celou řadu výhod již dnes: pomáhají snižovat zatížení základní sítě základnových stanic (BTS) a snižují náklady na přenos dat u mobilních zařízení komunikujících přes femtobuňku (podstatnou část mobilní komunikace zákazníci uskutečňují ve svých domovech). Spuštění služby VODAFONE ACCESS GATEWAY vzbudilo velký zájem veřejnosti a v současné době je připravována řada doplňkových aplikací a služeb, jejichž provoz bude založen právě na femtobuňkách: snadné sdílení multimédií a zábavy mezi domácí sítí a mobilním zařízením, automatická SMS zpráva rodičům, oznamující příchod/odchod dítěte z domova (tj. z dosahu domácí femtobuňky), možnost ovládat osvětlení pomocí mobilu, atd.

Uživatelům nyní femtobuňky nabízejí "pouze" kvalitní 3G signál a delší výdrž baterií v mobilním telefonu. Zároveň se již připravuje celá řada užitečných i zbytečných doprovodných služeb... ale femtobuňky uživatelům přinesou především cenové zvýhodnění hovorů a datových přenosů. V současné době sice nejsou taková zvýhodnění nabízena, ale s přibývající konkurencí v tomto segmentu budou operátoři nuceni zohlednit své nižší náklady na provoz femtobuněk (ve srovnání s voláním přes veřejnou makrosíť BTS).

Zdroj: iTWire

Žádné komentáře:

Okomentovat