středa 22. července 2009

VODAFONE ACCESS GATEWAY: první zkušenosti


Od 1. července letošního roku nabízí operátor VODAFONE svým britským zákazníkům femtobuňky pod obchodním názvem VODAFONE ACCESS GATEWAY. Femtobuňky jsou nyní k dostání v on-line prodeji i kamenných obchodech. Zájemci bez smluvního úvazku zaplatí za femtobuňku 160 Liber, tj. asi 5.000 Kč. Při uzavření dvouleté smlouvy s měsíčním paušálem od 15 Liber výše (470 Kč a více) dostanou zákazníci 3G mobil i femtobuňku zdarma: viz speciální nabídka tarifů VODAFONE UK.Komu jsou femtobuňky určeny?
Jsou určeny všem kdo mají špatný signál mobilního telefonu doma nebo v kanceláři. Femtobuňky zlepšují pokrytí vnitřních prostor 3G signálem pro hovory i datové přenosy.

Kdo může femtobuňky VODAFONE ACCESS GATEWAY používat?
Současná situace je následující: především musíte být ve Velké Británii, dále musíte být zákazníkem VODAFONE UK a mít doma (v místě instalace femtobuňky) širokopásmové připojení na internet: 1 Mb/s a více. Nakonec ještě potřebujete 3G mobilní telefon.

Pro českého čtenáře jsou tyto podmínky obtížně splnitelné, ovšem ve Velké Británii řada lidí femtobuňky používá již několik týdnů či dnů. Protože od zahájení prodeje femtobuněk uplynuly tři týdny, pojďme si zběžné shrnout první uživatelské dojmy. Vycházím z informací od uživatelů, kteří se o své zkušenosti podělili na blogu London Calling, na specializovaném portálu ThinkFemtocell, atd.:

Nákup a instalace VODAFONE ACCESS GATEWAY:
  1. VODAFONE ke dni spuštění prodeje neměl dostatečnou skladovou zásobu femtobuněk a nebyl proto schopen zákazníkům objednané femtobuňky dodat včas. Femtobuňka, kterou si David Chambers (ThinkFemtocell) objednal 1.7. on-line, dorazila až 13.7.

  2. Ke dni spuštění prodeje femtobuněk nebyl personál v prodejnách VODAFONE dostatečně proškolen a obsluha neuměla zadat prodej femtobuňky "do počítače". I když femtobuňka byla fyzicky v prodejně, prodavač nedokázal její prodej vložit do systému a nemohl ji prodat. Andrew Grill (London Calling) během tří dnů od 1. do 3.7. celkem pětkrát navštívil různé prodejny VODAFONE, než se mu nákup podařil.

  3. Vybalení a fyzické zapojení femtobuňky (el. zdroj, DSL modem) je velmi jednoduché. Femtobuňku je následně potřeba zaregistrovat na webových stránkách VODAFONE - k tomu je potřeba sériové číslo femtobuňky, adresa umístění a seznam všech telefonních čísel, která budou moci femtobuňku využívat (lze nastavit až 30 telefonních čísel, femtobuňka zvládá čtyři současné hovory / datové přenosy).

  4. Následuje čekání (až 24 hodin), během kterého je femtobuňka "aktivována" v systému operátora. Během této doby jsou zároveň rozeslány informační SMS na všechna mobilní čísla, která byla zadána pro použití s femtobuňkou. Informační SMS obsahuje jméno majitele femtobuňky.

  5. U větších domácích sítí a u firemních zákazníků v několika případech nastaly potíže firewalem, který femtobuňku blokoval. Dokumentace dodávaná s femtobuňkou možnost vzniku takového problému ignoruje, ale na infolince VODAFONE lze získat údaje potřebné pro konfiguraci portů a další nastavení.

  6. Uživatelé nebyli v průběhu instalace a registrace femtobuňky dostatečně informováni (prostřednictvím konfirmačních emailů, potvrzujících hlášení v průběhu registrace) o úspěšnosti jednotlivých kroků instalace.

I když výše uvedené informace působí na první pohled dost nelichotivě, na obranu VODAFONE UK je třeba uvést, že v případě femtobuněk jde o nový typ produktu, kdy odhadnout skutečný zájem zákazníků může být velmi obížné, navíc ani výrobní kapacita nemusí být v této fázi dostatečná (resp. dostatečně pružná). S nadsázkou lze říci, že díky progresivnímu přístupu britského VODAFONE se jeho zákazníci zřejmě ocitli v pozici beta-testerů, kteří pomáhají odhalit a vychytat mouchy nově zaváděnému produktu - a možná bychom spíše měli hovořit o službě.

Provoz a používání:

Zkušenosti s vlastním provozem femtobuněk jsou vynikající, jejich používání je de-facto bezproblémové: po instalaci femtobuňka VODAFONE ACCESS GATEWAY funguje a plní, co se od ní očekává: poskytuje kvalitní 3G pokrytí pro přenos hlasového i datového mobilního signálu. Nároky na skutečnou (okamžitou) rychlost DSL připojení k internetu nejsou nijak závratné, například jeden mobilní hovor (hlasový signál) "zabere" 10 až 15 kB/s.

Žádné komentáře:

Okomentovat