středa 15. července 2009

Proč jsou femtobuňky důležité?


Pod patronací University of Bedfordsire (UK) a CWIND (Centre for Wireless Network Design) se 16. června letošního roku v Drážďanech konala konference "Femtocells: Deployment and Applications". Mezi zajímavé výstupy z této koference patří i výčet technických a ekonomických výhod, které používání femtobuněk přináší. Profesor Jie Zhang (University of Bedfordsire) je shrnul takto:

 1. 90% datových služeb a 66% hlasových volání se uskutečňuje uvnitř budov. Právě dovnitř budov je tedy nutné zaměřit pozornost při optimalizaci pokrytí mobilním signálem.

 2. Narozdíl od femtobuněk,venkovní základnové stanice mobilní sítě (BTS) nejsou vhodné pro kvalitní 3G pokrytí uvnitř budov, tedy pro služby s vysokou rychlostí přenosu dat. To je dáno zejména tlumením mobilního signálu a jeho špatnou kvalitou při průchodu zdmi a dalšími překážkami. Přitom právě kvalita a síla signálu jsou klíčové pro správné fungování vysokokapacitních 3G sítí.

 3. Nároky na přenos dat v mobilních sítích velmi rychle rostou, zatímco ceny těchto služeb se vzhledem ke konkurenci snižují. Budování plošných sítí 3G signálu pomocí venkovních makro a mikro BTS je pro operátory velmi finančně náročné, zatímco zavedení femtobuněk poskytuje uživatelům požadované služby při výrazně nižších nákladech na straně operátora.

 4. Femtobuňky jsou základním kamenem, hardwarem pro budoucí služby integrované mobilní komunikace. Ty přinesou kvalitní hlasové, video a datové služby (přenosy) na mobilní telefony a další mobilní zařízení.

 5. Běžné venkovní BTS dnes narážejí na problémy s dostupností mobilních frekvencí a na potíže s efektivitou jejich využívání v rámci "celulární" architektury mobilních sítí. Tyto potíže pomáhají řešit právě femtobuňky, domácí BTS. Výkon femtobuňkového vysílače bývá cca. 200 mW, což stačí právě na pokrytí většího bytu, domu či kanceláře (jde o podstatně nižší výkon, než s jakým pracují domácí WiFi zařízení).

 6. Úspora energií: Ve vyspělých zemích tvoří náklady na energie zhruba 10% všech nákladů mobilních operátorů. Při přepočtu na objem přenesených dat spotřebují femtobuňky mnohem méně energie ve srovnání s "makro" sítí. Femtobuňky nepotřebují klimatizované prostory a odpadá potřeba záložních zařízení. Navíc, femtobuňku lze podle potřeby vypnout.


V Evropě jsou femtobuňky na trhu zatím jen ve Velké Británii, a to od 1.7.2009 pro zákazníky VODAFONE. V nejbližší době tedy uvidíme, jak se teoretické výhody femtobuněk promítají do praxe.

2 komentáře:

 1. nerekl bych, ze domaci wifi zarizeni pracuji s vyssim vyponem nez 200mW. Spis naopak.

  OdpovědětVymazat
 2. Máte pravdu, údaj je nadsazený, normy EU pro domaci pouziti jsou prisnejsi a dnesni WiFi standardy vystaci s mensim vyzarenym vykonem (pokojova zarizeni). Jak z uvodu textu vyplyva, jde o shrnuti prednasky prof. Jie Zhang University of Bedfordsire.

  OdpovědětVymazat