úterý 7. července 2009

Dobré zprávy z Japonska


Nová generace femtobuněk NTT DOCOMO přichází do JaponskaJiž zhruba rok nabízí femtobuňky svým zákazníkům japonský mobilní operátor NTT DOCOMO Inc. Nyní tato společnost vyvinula a připravila k prodeji novou generaci femtobuněk. Nový typ proti stávajícím modelům nabízí vyšší rychlost datové komunikace a další drobná vylepšení doprovodných služeb.

Základní parametry nové femtobuňky NTT DOCOMO:

Maximální počet současně probíhajících hovorů nebo mobilních datových přenosů sice zůstal stejný (4 paralelní relace), zato rychlost přenosu se podstatně zvýšila: Downlink (rychlost stahování) se zvýšila téměř čtyřikrát na 14 Mb/s. Uplink zrychlil dokonce patnáckrát na 5,7 Mb/s. Samozřejmě, rychlost uváděná výrobcem je maximální a v běžném provozu budou přenosy pomalejší, umožní však snadné a rychlé přijímání nebo odesílání velkých datových souborů pomocí 3G mobilních telefonů.

Jaké bude praktické využití? Kvalitní domácí signál sítě 3G je samozřejmý základ, ke kterému náleží i stahování videí, hudby ve vysoké kvalitě a další multimediální zábava. Dále, mobilní telefony v Japonsku přes femtobuňky přehrávají vysoce stabilní streamovaný audio-vizuální obsah (česky řečeno: kvalitní televizní vysílání na mobilu s možností přepínání mezi "TV" stanicemi).

Je pro nás vývoj na japonském mobilním trhu vůbec relevantní? Domnívám se, že ano: NTT DOCOMO je progresivní mobilní operátor, který má v Japonsku 54 milionů zákazníků. Pokud se v Japonsku femtobuňky osvědčují a na trh nyní vstupuje jejich vylepšená verze (druhá generace), pak je to důležitá informace pro každého většího mobilního operátora. Stejně podstatné jsou informace o fungování femtobuněk i pro běžné uživatele mobilních telefonů, kteří často čelí problémům s kvalitou signálu uvnitř svého domu, bytu nebo v kancelářích.

Zdroj: NTT DOCOMO Inc.

Aktualizace: Odkaz na nabídku femtobuňkových služeb: MyArea (japonsky).

Žádné komentáře:

Okomentovat