neděle 7. června 2009

Prodávají se u nás femtobuňky? Kdo je vyrábí?


Kde se prodávají femtobuňky?

V České republice se zatím femtobuňky neprodávají.

Na území EU jsou femtobuňky komerčně provozovány ve Velké Británii a ve Francii. Femtobuňky byly zavedeny nejprve v Japonsku (od roku 2007) a následně v USA (2008).

Dále probíhá řada testovacích provozů a podle tiskových zpráv jednotlivých operátorů můžeme očekávat spuštění komerčního provozu v několika dalších zemích již během letošního roku. Žádný z českých mobilních operátorů zatím zavedení femtobuněk oficiálně neohlásil.

Na tomto místě je potřeba zdůraznit, že femtobuňky vysílají na licencovaných frekvencích a proto jejich provozovatelem vždy musí být mobilní operátor (u nás tedy O2, T-mobile, Vodafone nebo U:fon). Femtobuňku bude možné zakoupit a připojit do sítě mobilního operátora pouze jako službu nabízenou a poskytovanou mobilním operátorem. Pokusy o zakoupení femtobuněk v cizině a jejcih neoficiální připojení jsou bezpředmětné - taková zařízení se nespojí se sítí mobilního operátora.

Kdo femtobuňky vyrábí?

Femtobuňky vyvíjí a vyrábí celá řada firem působících v oblasti elektroniky a komunikací. Důležitými výrobci femtobuněk jsou:
Ubiquisys
Alcatel-Lucent
SAMSUNG
HuaweiPříklady starších typů komerčně nabízených femtobuněk:

Samsung CDMA UbiCell™

Pravděpodobně první komerčně nabízená CDMA femtobuňka. Protože většina uživatelů nemá podrobné znalosti o komunikační technologii a používaných přístrojích, je tento přístroj navržen a konstruován pro snadnou instalaci a bezzásahový provoz.
NETGEAR DVG834GH

Tato femtobuňka je vybavena celou řadou funkcí: kromě vlastní mobilní základnové stanice slouží i jako ADSL2+ Modem, Router, 10/100 Wired LAN Switch, 802.11g WiFi, VoIP, a SPI firewall.

Sprint AIRAVE

V USA je tento přístroj na trhu od 18. srpna 2008. Pokryje plochu cca 450 m2 a dokáže přenášet 3 hovory současně. Přístroj stojí 100 dolarů a uživatelé platí za provoz femtobuňky měsíční poplatky. Za neomezený počet hovorů je měsíční sazba 10 dolarů pro jednotlivce a 20 dolarů pro celou rodinu/domácnost. Výrobcem přístroje je Samsung, vpodstatě jde o přístroj Samsung UbiCell.


Žádné komentáře:

Okomentovat