úterý 30. června 2009

Ohlédnutí za konferencí Femtocell World Summit 2009


Minulý týden proběhla v Londýně femtobuňková konference FWS 2009. O přelomovém rozhodnutí firmy VODAFONE UK uvést femtobuňky na britský trh jsem psal v minulém příspěvku (podrobnosti zde). Shrňme si nyní, co dalšího FWS 2009 přinesl.


Budoucnost femtobuněk podle operátora T-Mobile


Klaus-Jurgen Krath, viceprezident T-Mobile UK, zahájil druhý den konference FWS 2009 přenáškou nazvanou "Co ještě potřebují femtobuňky k úspěchu?". Stručně řečeno: femtobuňky potřebují standardizaci komunikačních protokolů. Nedostatek standardizace naštěstí nebrání ve spuštění komerčního využití femtobuněk, protože jednotlivé přístroje mohou být dodatečně upraveny a "standardizovány" prostřednictvím aktualizace softwaru. Samotná standardizace femtobuněk (jejich komunikačních protokolů) je nutná proto, aby bylo možné femtobuňky masově vyrábět na konkurenčním základě, aby nezůstaly výrobkem úzké skupiny firem. Operátoři si od standardizace slibují širší dostupnost femtobuněk od různých výrobců a také konkurenční tlak na snižování jejich cen. T-Mobile věří, že vývoj femtobuněk směřuje k integrovaným řešením a očekává tři základní fáze pronikání femtobuněk do domácností i k firemním zákazníkům:

1) Pokrytí vnitřních prostor kvalitním 3G signálem pro hovory i datové přenosy.
2) Integrované balíčky spojující služby pevných linek a mobilních telefonů.
3) Plně integrované služby pro domácí (firemní) komunikaci.Femtobuňky jako integrované brány domácí konektivity


Z dalších firemních prezentací na FWS 2009 ke zřejmé, že femtobuňky budou v první fázi na trhu nabízeny jako samostatné (stand-alone) přístroje, které budou kabelem spojeny s DSL modemem (či jiným zařízením pro širokopásmové připojení k internetu) a dalším kabelem budou napojeny na GPS modul. Zatím všechny zkušební provozy femtobuněk však ukázaly, že uživatelé jednoznačně dávají přednost víceúčelovým přístrojům pro komunikaci, takzvaným integrovaným bránám pro domácí konektivitu. Takové brány (integrované femtobuňky) v sobě obsahují funkci femtobuňky, DSL modemu, WiFi a další možnosti. První vlaštovkou na poli integrovaných femtobuněk je přístroj NETGEAR DVG834GH.

Žádné komentáře:

Okomentovat