středa 24. června 2009

FWS 2009: Femtobuňky dorazily k evropským zákazníkům


VODAFONE UK nabízí femtobuňky britským zákazníkům, datum spuštění: 1. července 2009

Hlavní letošní setkání "femtobuňkové" komunity, Femtocell World Summit 2009 v Londýně, začalo velmi pozitivní zprávou: Vodafone jako první v Evropě oznámil, že nabídne femtobuňky zákazníkům ve Velké Británii. Prodej femtobuněk, nazvaných VODAFONE ACCESS GATEWAY (VAG) bude spuštěn 1. července 2009. Femtobuňky (VAG) budou k dostání v on-line prodeji i kamenných obchodech. Zájemci bez smluvního úvazku zaplatí za femtobuňku 160 Liber, tj. asi 5.000 Kč. Zákazníci s měsíčním paušálem 15 Liber (470 Kč) a více budou mít nárok na femtobuňku zdarma, včetně odpovídajícího datového plánu. Co dalšího zákazníci Vodafone potřebují? K vlastnímu provozu postačí jakýkoliv 3G mobil a připojení na internet o rychlosti alespoň 1 Mb/s.

Vodafone UK, stejně jako například americký Sprint, začíná femtobuňky nabízet jako jednoduchý způsob zlepšení signálu, zejména pro vnitřní prostory. V reklamních sděleních zákazníkům je - a správně - potlačen aspekt technický, tedy skutečnost, že femtobuňky představují převrat v budování kvalitního 3G pokrytí a v blízké době umožní celou řadu nových technických aplikací i ekonomických modelů využití. Jak tedy Vodafone UK femtobuňky prezentuje: "a clever little box that's simple to install", tedy: "malá chytrá krabička, která se snadno instaluje". Málem by mě z toho opustil zdravý český skepticismus, který vždy ví své: Mno, uvidíme jak to dopadne.

Výrobcem femtobuňek pro Vodafone UK je podle dostupných informací společnost Alcatel-Lucent: tedy jedna z prominentních značek na poli mobilních technologií. Uváděná generace femtobuněk zvládne 4 současné hovory, resp. buňku mohou aktivně používat až čtyři uživatelé (pro hovor či datový přenos): pokud jsou ovšem zákazníky Vodafone.

Žádné komentáře:

Okomentovat